13

لوتوال:شایعاتی که می گـویند شما صندلی را از پنجره پرتاب کردید و چیزهایی از این دست،هیچ وقت تصدیق نشده اند.

برگمان: من این کارها را کردم. وقتی کسی ترسیده،این ها هم پیش می آیند. هرچه از خودت نامطمئن تر باشی،عصبانی تر میشوی.یا بیشتر میترسی.و ترس بدل می شود به عصبانیت.

شما نمی توانید فقط سر جایتان بمانید و بترسید. من قبلا خیلی به نظر مردم به خودم وابسته بودم. خیلی مستبدانه نسبت به انتقاد آسیب پذیر بودم و اگر کسی چیز آزار دهنده ای به من یا راجع به من می گفت،روزها ناراحت بودم. الان به هیچ چیز دیگری به جز زندگی ای که با دوستانم دارم و کاری که باید انجامش دهم، اهمیتی نمیدهم. این همه ی چیزی است که برایم اهمیت دارد. به قدرت،هیچ نیازی ندارم. هیچ نیازی ندارم فرد با نفوذی باشم. هیچ نیازی ندارم عضو یا صورت بخش زندگی فرهنگی سوئدی باشم. هیچ تمایلی به توجیه خودم در مقابل انتقاد ندارم. به هیچ عنوان نیازی ندارم خشمگین باشم. ازش نفرت دارم. میخواهم دور دنیا را بگردم، ومهم تر از هـرچیز دیگـری، می خواهم کتاب بخوانم و کمبود های تحصیلی ام را که نتیجه ی کار بی وقفه از زمان دانشجویی است،جبران کنم.

رودررو با اینـگمار برگـمان | رافائل شارگل(مصاحبه با اینگمار برگـمان/لارش اولـوف لوتوال/1968)

مشخصات

آخرین جستجو ها