1

الکساندر دوما(پسر)رمانی نوشته به نام  La Dame aux Camelias یا The Lady of the Camellias که فیلم های زیادی درطول زمان با اقتباس ازش ساخته شده. این رمان روایتِ تراژیک زندگیِ زنی هست که در جست و جوی زندگی بهتر راهی پاریس میشه و اونجا اتفاقات ناخوشایندی رو تجربه میکنه و روسپی میشه. بعد از مدتی عاشق یکی از مشتری هاش میشه که مرد با اصل و نسبی بوده و نهایتا برای اینکه به اعتبار معشوقش آسیب نزنه اون رو رها میکنه.(حالا انگیزه ی دومای پسر از نوشتن این رمان هم جالب بود برام. دومای پسر فرزند نامشروع دومای معروفه و مادرش هم یک خیاط در پاریس بوده!) 

یه نکته هم اضافه کنم! البته راجع بهش مطمئن نیستم ومبهمه تویِ ذهنم. شاید بعدا بیام و تصحیحش کنم. توی رمان دوما روسپی ها Girls with Camellias تلقی میشن و به نظرم این گل باید ارتباطی با در دسترس بودن این زن ها برای مردهایی که خواهانشون بودن رو نشون بده.

بعد از جنگ جهانی دوم تمی که خیلی توی فیلم ها تکرار میشد این بود که زن های جوان به تنهایی به جامعه میان و برای مستقل شدن تلاش میکنن. آنتونیونی هم با همین تم و با اقتباسی از رمان دومای پسر فیلم La signora senza camelie یا The Lady Without Camelias رو ساخته و توی اون شخصیت اصلی رمان رو که یک بوده-و خب تحت کنترل و فشار از سوی مردها بوده و فقط با ویژگی های فیزیکیش مطرح بوده- رو با یک ستاره ی سینما-حرفه ای در انحصار مردان- جایگزین میکنه. 

-حقیقتا برای من که بی معناست ولی اگر برای شما اهمیت داره: خطر اسپویل!-

کلارا مانی یه بازیگر زنِ تازه کار هست که تلاش میکنه توی سینمای ایتالیا برای خودش جایگاهی پیدا کنه ولی فرصت کارای بزرگ انجام دادن و نقش های جدی بازی کردن بهش داده نمیشه و مدام از ویژگی های فیزیکیش برای به نمایش گذاشتنش استفاده میشه و فرصت نشون دادن توانایی های واقعی بازیگریش رو پیدا نمیکنه. یه نکته ای که متوجه ش شدم و به نظرم گفتنش خالی از لطف نیست اینه که فیلم با کلارا مانی شروع میشه و این حس رو بهت میده که انگار فیلم راجع به کلاراست و قراره ببینیم چه جوری میخواد سرنوشتش رو رقم بزنه و هرچی که جلوتر میریم بیشتر متوجه میشیم که کلارا عملا هیچ نقشی توی تعیین اتفاقاتی که براش می افته رو نداره و کاملا بازیچه ی دست مردهای دور و برش هست. کلارا از ریسک کردن و از در اومدن از زیر سلطه ی این مردها هم میترسه و همیشه به خواسته هاشون تن میده.

ادامه مطلب

مشخصات

آخرین جستجو ها